Forside / Palliativ omsorg for mennesker med demens

Palliativ omsorg for mennesker med demens

Demens er en livstruende fremadskridende sygdom, og mennesker med demens har de samme behov for palliativ pleje, omsorg og behandling i livets afslutning som alle andre. På denne uddannelse arbejder du med sammenhængen i personcentreret omsorg og palliativ omsorg hos demensramte.  

Derfor anbefaler vi, at du har været på andre af Social- og Sundhedsskolen Fyns demensuddannelser, da teori, fagbegreber og metoder fra disse bliver brugt i uddannelsen. 

Vi udfolder de grundlæggende begreber i palliation, så som; palliative faser og total pain-begrebet og kobler det til din praksis med borgere med demens. Du får konkrete redskaber til at støtte den demensramte og dennes pårørende lige fra diagnosen bliver stillet til den dag, den demensramte dør.  

Du får viden om gældende lovgivning og relevante støttemuligheder inden for det palliative felt.  

Ligeledes kommer du til at arbejde med etiske dimensioner, så som selvbestemmelse, pårørendes ønsker, genoplivning, egen holdning til døden m.m.   

Du får redskaber til, hvordan du og dine kolleger kan støtte hinanden i at arbejde med høje følelsesmæssige krav. 

Ved hjælp af oplæg, cases, gruppearbejde og med udgangspunkt i din praksiserfaring er der under hele uddannelsen fokus på at øge din viden, færdigheder og kompetencer i dit arbejde med palliation hos det demensramte menneske. 

Undervisningsdage:
Uge 46: tirsdag, onsdag og torsdag 

Som ledig vil dine muligheder for uddannelse afhænge af, om du er medlem af en a-kasse, om du allerede har en uddannelse, og hvor lang uddannelsen er.

Dine muligheder for uddannelse kan fx være 6 ugers jobrettet, erhvervsuddannelse på dagpenge og kurser under den regionale uddannelsespulje.

Se dine muligheder for at tage uddannelse som ledig.
https://www.voksenuddannelse.dk/kun-ledige

Når du som virksomhed indgår en aftale om efteruddannelse med en eller flere medarbejdere, har du mulighed for at søge økonomisk støtte, fx til dækning af løn og transport.

Støttemulighederne afhænger bl.a. af, hvilken type uddannelse dine medarbejdere deltager i og deres uddannelsesbaggrund.

Se mulighederne for økonomisk tilskud og støtte, når dine medarbejdere deltager i efteruddannelse.
https://www.voksenuddannelse.dk/okonomi

Voksne der deltager i efteruddannelse, kan have mulighed for at søge økonomisk støtte. Det kan være tilskud til deltagerbetaling, fx fra Omstillingsfonden eller kompetencefonde, og det kan være støtte til dækning af løntab, fx VEU-godtgørelse.

Dine muligheder for støtte afhænger af flere ting, bl.a. hvilken type uddannelse du ønsker at starte på, og om du allerede har en uddannelse.

Se dine muligheder for økonomisk tilskud og støtte, når du tager uddannelse for voksne.
https://www.voksenuddannelse.dk/okonomi

Kviknr.: 46144947261034

Palliativ omsorg for mennesker med demens

10. nov. - 12. nov. | 3 dage
A P Møllersvej 39
5700 Svendborg
Ledige pladser
Pris: kr. 2387,-
Tilmeldingsfrist 10. okt. 2025
Tilmeldingsfristen er overskredet

Vil du med næste gang?

Formular til udbud

Se andre tilbud

Kviknr.: 46144943261100

Børns leg og den legende tilgang

20. okt. - 04. nov. | 5 dage
A P Møllersvej 39
5700 Svendborg
Ledige pladserTilmeldingsfrist: 21-09-2026
Kviknr.: 46144943261106

Ergonomi inden for faglærte og ufaglærte job

20. okt. - 21. okt. | 2 dage
Blangstedgårdsvej 4
5220 Odense SØ
Ledige pladserTilmeldingsfrist: 21-09-2026
Kviknr.: 46144943261134

Personer m. demens, sygdomskendskab, basis + overbygning

20. okt. - 29. okt. | 5 dage
Blangstedgårdsvej 4
5220 Odense SØ
Ledige pladserTilmeldingsfrist: 21-09-2026
Kviknr.: 46144940261083

Mentalisering i omsorgs- og relationsarbejde

29. sep. - 08. okt. | 3 dage
Blangstedgårdsvej 4
5220 Odense SØ
Ledige pladserTilmeldingsfrist: 21-09-2026

Copyright © 2024 Social og Sundhedsskolen Fyn. All Rights Reserved • PersondatapolitikTilgængelighedserklæringWhistleblowerordning

Søg
Skip to content